mohyla na Bílé hoře - Nevysoká mohyla s pomníčkem pochází z roku 1920. Stojí v místech, kde proběhla dne 8. 11. 1620 rozhodující bitva třicetileté války, které na dalších 300 let zásadně ovlivnila historii českého státu.
8. listopadu 1620 se zde střetla císařská armáda pod vedením Karla Bonaventury hraběte Buquoye, armáda Katolické ligy v čele s vévodou Johannem Tserclaesem hraběm Tilly a česká stavovská armáda s českým králem Friedrichem Falckým. Stavovská armáda byla poražena a tím se České království stalo pevnou součástí Habsburské říše.
Letohrádek Hvězda - je přes zimu uzavřen - Renesanční letohrádek byl postaven v letech 1555-58 podle návrhu králova syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského. Sloužil jako zázemí při lovu i odpočinku. Dvoupatrový objekt s půdorysem šesticípé hvězdy vyniká rozsáhlou vnitřní štukovou výzdobou s antickými motivy.
Uvnitř si můžete prohlédnout expozici věnovanou bitvě na Bílé hoře nebo se zúčastnit některé z výstav či koncertů vážné hudby.
Klášter benediktinek - Poutní místo tvoří kostel křížového půdorysu zasvěcený Panně Marii Vítězné a vzniklo postupně v letech 1704-30 rozšiřováním kapličky s kostnicí z roku 1622. Iniciátorem výstavby byl pražský stavitel a malíř Christian Luna, finančně se podílela většina tehdejších pražských umělců. Návrh kostelní kopule, ambitů s bohatou freskovou výzdobou a nárožních kaplí je pravděpodobně dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jižní vstupní portál je dílem K. I. Dientzenhofera.
V roce 2007 zde byl zřízen ženský klášter benediktinek. Komunita pravidelně pořádá setkávání pro veřejnost
kostel Panny Marie Vítězné - Na nynějším místě kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře stála původně kaple sv. Václava postavená v letech 1622 až 1624, na místě, kde bylo poraženo vojsko českých stavů. Teprve v roce 1628 byl založen klášterní soubor servitů s kostelem. Na začátku 18. století byl tento zpustlý komplex obnoven snad podle návrhu Jana Aichla Santiniho. Malířská výzdoba je od Krystiána Luny. Ve vstupním portálu je zakomponováno sousoší Zvěstování vytvořené Janem Oldřichem Mayerem v roce 1710.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Bílá hora

Description

Period

Statistics

  • 81 photos
  • 7 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Bílá hora
Comments Add