Vypravili jsme se na tuistický pochod Zemí zamyšlenou do Blatné, kterou pořádal TK Blamiš Blatná
z Nepomuku do Blatné jsme přijeli žlutou lokálkou nebyli jsme sami, kteří se vypravili na tento pochod
a objevili jsme Čertův kámen - osamělý balvan o rozměrech délka 7,5 m, výška 3,5 m a šířka 1,5 m. Vztahuje se k němu několik pověstí, z nichž nejznámější je tato:  Bylo to za dávných časů, kdy v Blatné na hradě vládl mocný pán Bavor ze Strakonic. Tehdy prý ještě bloudil světem ďábel a lákal duše do pekla. Ve mlýně u Jeklíků měli velké bohatství, ale neměli dětí. Mlynář Ctiboj Jeklík a jeho žena Bělka již stárli a velmi se soužili, že nemají dědice. Paní mlynářka prosila Boha o syna, ale mlynář se Bohu hrubě rouhal a zapsal se krví ďáblu. Ďábel mlynáři slíbil, že brzy dostane syna, který však podle smlouvy připadne za dvacet let peklu. V krátkém čase se v mlýně u Jeklíků narodil synek Bůzek. Mlynářka radostí omládla a dítě rostlo jako z vody. Lidé se však mlýnu vyhýbali, neboť prý se tam často zjevoval čert. I mlynářka se časem dozvěděla o mlynářově smlouvě s ďáblem. Plakala, trápila se, až se rozhodla, že se poradí se zbožným poustevníkem v lesích u Sázavy. Vypravila se tam i se synem Bůzkem.  A jak to dpadlo ...
...Světec poradil nešťastné matce, aby syna zasvětila Bohu, když jej otec upsal čertu. "Až jako kněz prvně obětuje Bohu, dojde vykoupení", prorokoval svatý muž. Minula léta. Z hocha se stal kněz. V den svých dvacátých narozenin sloužil prvně bohoslužby v blatenském kostelíku. Ale čert nespal a letěl si podle smlouvy pro něho. Do kostela za Bůzkem ale nemohl. Zuřil vztekem. I sebral kdesi obrovský balvan a chtěl kostelík rozbořit. Když se blížil k Blatné zaslechl zvonit k pozdvihování. Hrozně zaklel. Pochopil, že prohrál a že Bůzka již nemá v moci. V tu chvíli ve vzteku a s proklínáním mrštil balvanem o zem. Balvan dopadl na louku u Blatné. Lidé jej dodnes nazývají Čertův kámen.
Mají zde i pěknou plovárnu - byla otevřena v roce 2013, rozpočet byl na 80 milionů Kč, voda se dá rovněž přihřívat a tak se prodlužuje koupací sezóna, vstupné je přijatelné
rybník Přední Topič - Podle první pověstí název Topič podle toho, že při velké vodě vytápěl okolní pozemky a podle druhé proto, že se zde utopili Mansfeldovi vojáci při obléhání Blatné
U rybníku stojí krásně opravený kontribuční špýchar z 18 století s nosnými dórskými sloupy. Jinak se jedná o ampírovou stavbu. Kontribuční sýpky kdysi sloužily při výběru daní ukládání zejména obilí. Ta blatenská je z druhé poloviny 18. století.
V roce 2006 koupilo město Blatná kontribuční sýpku, která je nemovitou kulturní památkou za 280 tisíc korun.
– V letech 2007 až 2011 do ní šlo celkem víc než 2,6 milionu korun, z toho téměř 2,2 milionu z dotací. Obnovy se dočkala postupně střecha, fasáda a část interiéru. Sýpka vypadá moc pěkně, ale asi chybí její současné využití.
rybníky Přední a Zadní Řítovíz - ma jí také svou dávnou pověst:  Pokud se neutopili Mansfeldovi vojáci v rybníku Topič a pokud se dostali k těmto rybníkům, které byly vypuštěné, pak jejich koně uvízli v bahně až po řiť. Proto rybníky dostal název Řitovíz přední a Řitovíz zadní
náměstí Míru s Mariánským morovým sloupem - Mariánský sloup je datován do roku 1726 a jedná se o dílo Johanna Hoffmanna. Fundátorem sloupu byl tedy zjevně tehdejší majitel blatenského panství Josef Hrabě Serényi, jehož znak se na sloupu dodnes nachází spolu se znakem jeho manželky Marie Alžběty, rozené hraběnky z Valdštejna.
na soklu pod Pannou Marií je čtveřice světců sv.Václav, sv.Dominik, sv.Josef a sv. Jan Nepomucký
Regionální muzeum v Blatné získalo do svých sbírek většinu exponátů archeologické a folkloristické povahy v prvních letech existence. v poválečných letech byla sbírka doplňována jen omezeně, nárůst začal až 70. letech, kdy došlo k obnovení sbírkotvorné činnosti. V muzeu je zastoupena archeologie a etnografie, výtvarné umění, písemnosti, plakáty a fotografie V letošním roce ma již 100.výročí aložení muzea
Původně barokní zvonice z roku 1723 stojí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Její výška je 45,5 m. V roce 1834 při požáru města shořela a později byla obnovena v novogotické stylu.
oltář kostela Nanebevzetí Panny Marie - Kostel z let 1290 – 1300, částečně přestavěn 1414 – 44. Roku 1494 dokončen nový presbytář a kolem roku 1515 vložena sklípková klenba dvoulodí, kruchta, jižní a severní předsíň. Následné opravy v letech 1676, 1889.
Zámecký rybník byl součástí opevnění vodního hradu a je také známý z pohádky Šíleně smutná princezna - princ Václav, který chtěl vidět tvář princezny a nedal si říct, vylezl do koruny vrby a pěkně se vymáchal a vozil princeznu na lodičce. I když ve skutečnosti se tato scéna natáčela nejen tady, ale i na zámku Bojnice na Slovensku. Rybník, kam princ nedopatřením spadne, je v zahradě v Blatné, ale záběry vrby a promočeného prince, kterého vlečou stráže do žaláře, pocházejí z bojnického parku.
Základem blatenského zámku byl vodní hrad vybudovaný ve 13. století, který dodnes tvoří jádro objektu. Během 16. století byly přistavěny renesanční zámecké budovy a v polovině 19. století byly upraveny v duchu anglické gotiky.
Zámecké interiéry jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami rodiny Hildprandtů, kteří jsou majitelé tohoto zámku. Prohlídka zahrnuje mj. pracovnu Jana Evangelisty Purkyně, lovecký salon, empírový salon, rodinnou galerii a soukromou sbírku z Etiopie.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Blatná

Description

Period

Statistics

  • 67 photos
  • 7 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Blatná
Comments Add