Na tomto místě se nacházel bývalý cisterciácký klášter Pomuk (Nepomuk). Založený byl mezi lety 1144 - 45 neznámým fundátorem. Posléze byl při husitských válkách 25. dubna 1420 vypálen kališníky. Po skončení válek dochází k jeho částečné obnově, zcela zaniká v druhé pol. 16. stol. V dobách své největší slávy mu náležela města Blovice, Nepomuk a Plánice, asi 80 vesnic a 10 dvorů. Jednalo se o jednu z největších klášterních držeb v Českém království. Ve vesnici jsou dodnes patrné zbytky klášterních staveb.
kaple sv. Markéty - Kaple přestavěná r. 1861 se dochovala z původního kláštera. V hřbitovní zdi se dochovaly zbytky tohoto cisterciáckého kláštera – románské prvky s půlkruhovými okénky, raně gotickým portálem a obloučkovým vlysem a prstenci cisterciácko-burgundského typu.
hospodářství Dubeč, měí se rok od roku k lepšímu - pamatujeme, že zde měla vojenská posádka vepříky boubelatý
22.2. 1944 zde došlo k tragické události, havárii amerického bombardéru B-24J Liberator sestřeleného německými stíhači. Na místě zahynulo deset členů jeho posádky a jediný seržant Raymond A. Noury zázrakem přežil. V roce 1997 nechalo město Nepomuk postavit na místě neštěstí žulovou pamětní desku a o deset let později přišel Raymond A. Noury s návrhem na vznik nového památníku. Na základě této iniciativy vznikl umělecký návrh na vybudování nového památníku s názvem „Nakloněný obelisk“. Jeho autorem je klatovský sochař Václav Fiala.
dubová alej kněžny Vilemíny - alej byla přihlášena do sutěže Alej roku 2018. V závěrečném veřejném hlasová se umístila jako druhá alej v Plzeňském kraji a celkově dvacátá z 92 alejí v republice.
Alej byla vysazena za panování kněžny Vilemíny z Auerspergu (1826-1898) na zdejším Zelenohorském panství.  Vilemína byla šlechtičnou z rodu Colloredo-Mansfeld. Vychovávána byla na císařském dvoře ve Vídni. Její rodiče vlastnili i zámek na Zelené Hoře a mladá kněžna sem občas jezdila trávit léto. V českých zemích byla tou dobou úřední řečí němčina. V mládí se Vilemína, patrně vlivem svých učitelů (Antonína Mánese či Františka Horčičky) a především své tety Vilémíny Kinské, naučila dobře česky a získala české národní cítění. To se projevilo například tím, že když bylo v roce srpnu 1850 zrušeno nevolnictví a v kraji nastala drahota a bída, nechala lidem pomoci potravinami z panských sýpek a pomáhala i svými finančními prostředky. Svými financemi pomáhala také opravit – a roku 1860 znovuotevřít – děkanský kostel svatého Jakuba Většího v Nepomuku, který byl od roku 1785 nařízením Josefa II. zrušen.
Kněžna Vilemína se angažovala se také ve výstavbě nového hřbitova (1855), jenž nahradil stávající, který již nevyhovoval. Po manželově smrti (1867) Vilemína opravuje a zvelebuje zámek na Zelené Hoře. Modernizuje zdejší zámecký park i zahradnictví, vysušuje louky pod zámkem, v kraji zakládá kapličky či upravovuje silnice a buduje pěšiny, jež vybavuje lavičkami a altánky. V Nepomuku, v sousedství zámecké obory koupila někdejší Zelenohorskou poštu, kterou nechala upravit pro byt ředitele velkostatku a v její zahradě vybudovala Opatrovnu pro malé děti. Podporovala také kulturu a nadané umělce ze svého panství.
budova kulturního domu a sídlo Obecního úřadu Klášter - je zde také hospůdka, ale slečna na nás zapomněla a tak jsme pokračovali až na Sokolovnu v Nepomuku
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Dubeč 2023

Description

Period

Statistics

  • 49 photos
  • 9 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Dubeč 2023
Comments Add