Horažďovice
a jdu do města - Husův sbor Církve československé husitské je budova v novorenesančním slohu, která byla vyhlášena kulturní památkou. Nachází se ve Strakonické ulici a vznikla v roce 1928 přestavbou obytného domu.
Branka Kocour - Branka neboli fortna byla součástí městských hradeb z druhé poloviny 13. století. Byla postavena za účelem přístupu k vodě, k zásobování města a také tudy vedla cesta ke mlýnu. V dnešní době jde spíše jen o půlkruhově zaklenutý průchod hradební zdi než o skutečnou branku.
Kostel sv.Klimenta - jako farní kostel doložen od roku 1384. Pochází ze 13. stol., za Půty Švihovského kolem roku 1500 přestavěn. Jedná se 9. křesťanský kostelík v Čechách, vysvěcený zřejmě samotným Metodějem.
zřícenina hradu Prácheň - Pozůstatky gotického správního sídla, které bylo zbudováno Bavorem z Bavorova v první polovině 14. století, kdy zemím vládl rod Přemyslovců. Hrad trojdílné dispozice vystavěný na základech původního hradiště plnil svou rezidenční funkci do poloviny 16. století, následně byl opuštěn a postupně chátral. Dodnes se z památkově chráněného objektu dochovaly relikty obvodových hradeb a terénní nerovnosti v podobě valů.
Jihovýchodní brána - Zbytek městského opevnění z počátku 16. století. Vedle brány stálo vězení a dům branného. Před touto bránou stávala ještě jedna brána s padacím mostem, která byla zbořena v polovině 19. století.
Výklenková kaple sv.Vojtěcha - Barokní kaplička z roku 1738. Zdobí ji obrazy Piety, sv. Vojtěcha, sv. Jana Nepomuckého a sv. Aloise z Gonzagy.
Dříve klášter nýní škola - Původně zde stála kaple svatého Michala, která byla postavena v roce 1330. Na jejím místě byl postaven kostel svatému Michalovi a klášter Minoritů, a to v roce 1550. Od roku 1862 vlastnil objekt řád Školských sester. Po druhé světové válce sloužil celý objekt jako kasárna. Dnes objekt slouží několika školním a zdravotnickým zařízení.
Podzámecký mlýn - Budovu bývalého zámeckého mlýna naleznete severně od areálu zámku. Na jeho východní straně teče mlýnský náhon, přes něho vede krytý dřevěný můstek, nyní uzavřený. Dnes je významný hlavně svým renesanční štítem. Mlýn byl zařazen mezi nemovité památky.
Zámek Horažďovice - Zámek byl postaven na místě gotické tvrze, ze které se dochovalo sklepení a zbytky okrouhlé věže.Základní podobu dala zámku renesance, kterou připomínají mj. arkády na nádvoří. Novější úpravy jej pozměnily v době baroka.
V současnosti prostory využívá muzeum. To nabízí prohlídku velkého sálu a modrého salonku s freskovou výzdobou, zámecké kaple nebo lovecké chodby.
Další část expozice muzea se věnuje životu v regionu (archeologické, národopisné předmety) a otavským perlorodkám.
kostel sv.Petra a Pavla - Základy kostela byly položeny při založení Horažďovic v rozmezí let 1260-1273, dostavěn byl později v 1. čtvrtině 14. století. Hranolová věž byla přistavěna v roce 1454, v roce 1741 byla nově přestavěna.
morový sloup - Byl postaven na památku morových onemocnění. Roku 1725 uzavřela obec smlouvu se sochařem Johanesem Hoffmanem a sloup byl ještě téhož roku dokončen. Celek je prostá ale působivá ukázka barokní práce.
Červená brána - Pochází z roku 1252 a je považována za druhou nejstarší v republice. Nechali ji vystavět Bavorové ze Strakonic. V pozdní gotice ji zesílil pětiboký barbakán zbořený před polovinou 19. století. Zároveň koncem tohoto století byla brána využívána jako sýpka. Zvnějšku ji chránilo předbraní do něhož vedl padací most. Byla hlavní tepnou do Horažďovic.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Horažďovice

Popis

Období

Statistiky

  • 89 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Horažďovice
Komentáře Přidat