kostel sv. Martina - Barokní kostel sv. Martina je nepřehlédnutelnou dominantou Klenčí a v jeho hrobce je kromě členů rodu Stadionů pohřben také "Lomikar" (Volf Maxmilián Lamingen), známý odpůrce Jana Sladkého Koziny v dobách chodské rebelie. Starý příběh, v němž Kozina pod šibenicí vyzval Lomikara do roka a do dne na Boží soud, je znám celému českému národu. Ještě ve 20. století lidé chodili k okénku hrobky a házeli dovnitř kamení jako výraz nevole vůči Lamingenovi (vzhledem k rozmístění rakví však kamení dopadalo na úplně jinou rakev).
Baarův památník, pro který se vžil název Muzeum Jindřicha Šimona Baara, vznikl v roce 1926 na spisovatelovo přání. Expozici dnes tvoří dva samostatné celky. V přízemí se nachází expozice věnovaná historii Klenčí a v patře pak literární památník a Baarův byt.
Stará pošta, nyní Dům přírody Českého lesa - V této budově nacházející se v dolní části klenečského náměstí dříve sídlila celnice, pošta i zájezdní hostinec. Klenčí v minulosti leželo na důležité obchodní a poštovní cestě vedoucí z Prahy přes Plzeň do Waldmünchenu a dále do Řezna (Regensburgu). Přes Klenčí také pochodovala v dobách válek vojska a tak se stalo, že v roce 1799 (období napoleonských válek) zde přenocoval např. ruský generál Suvorov, když se vracel z tažení v Itálii. V současné době se na "Staré poště" mimo jiné odehrává tradiční klenečský folklórní festival Výhledy - vždy první víkend v červenci.
Expozice v Domě přírody dokumentuje vývoj a změny v krajině Českého lesa od osídlení v době středověké kolonizace, věnuje se rozvoji obcí v období baroka a za průmyslové revoluce a nepomíjí ani vysídlení německých obyvatel po 2. světové válce. Zaniklé obce zde mají své místo v jednotlivých expozicích, stejně jako ochrana přírody a přírodní bohatství.
Maskotem zdejšího Domu přírody je čáp bílý.
dobrá voda na Dobré Vodě je a dokence i s funkční pumpou - voda má i léčivé účinky
vyhlídkové místo u pomníku Jana Sladkého Koziny - který byl vůdcem chodského povstání, popraven v Plzni 28. listopadu 1695. Vysoký kamenný pomník navrhl sochař František Hošek, realizoval ho Čeněk Vosmík. Pískovcový monument byl odhalen v roce 1895, v jeho základech je ukryta pamětní listina.
chodský pes - Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl které sochař Michal Olšiak vytvořil. Dokončena byla v roce 2011. Zajímavostí je, že socha je dutá a skrz psí tlamu lze vykukovat ven.
Přidat fotku
zámek v Trhanově - Barokní zámek byl založen v letech 1776–1777 Volfem Maxmiliánem Lamingenem z Albenreuthu (1634–1696). Budova je zdobená římsami, rozetami, polorozetami a klasicistními pilastry z pozdější přestavby. Na zámek stavebně navazuje v jižní části kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1810, který nahradil původní zámeckou kapli.
součástí zámku je kostel sv. Jana Nepomuckého - který přiléhá k zámku Trhanov, pochází z roku 1810. Postaven byl na místě, kde stávala barokní kaple z roku 1706. Ke kostelu byla v roce 1818 přistavěna věž.
budova Oecního úřadu Trhanov - První písemná zpráva pochází z roku 1621. Obec se nachází v nadmořské výšce 450 metrů.  Obec leží u Přírodního parku Český les a Zelenov. Žije zde 600 obyvatel.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Hrádek

Description

Period

Statistics

  • 60 photos
  • 8 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Sleva 20 % platí pro všechny a na všechny fotoknihy, fotky, plakáty, magnetky, pexesa ale i kalendáře nebo puzzle. Překvapte všechny tatínky na Den otců a vytvořte originální dárek z fotek! V objednávce zadejte slevový kód: Tatove.
S kódem: Tatove Akce platí do 18. 6. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Hrádek
Comments Add