úterní výprava KČT Nepomuk  do Plzně byla spojená s prohlídkou nově opravené katedrály sv. Bartoloměje a procházkou po městě zaměřenou na památky se sv.Janem Nepomuckým. Hádejte kolik jsme soch, obrázků se sv.Janem potkali.
Západočeské muzeum - bylo založeno v roce 1878 a rozsahem svých historických, uměleckoprůmyslových i přírodovědných sbírek patří k největším muzejním ústavům v České republice. V současné době mohou návštěvníci navštívit 9 expozic různého zaměření. Kromě výstavní činnosti muzeum pořádá přednášky, komentované prohlídky, výukové programy, tvůrčí dílny, jarmarky, příměstské tábory, odborné semináře a konference. Své reprezentativní prostory také nabízí k pořádání svatebních obřadů, koncertů a jiných kulturně společenských akcí.
klášter františkánů a kostel Nanebevzetí Panny Marie - Založen kolem r. 1300. Původně minoritský a posléze františkánský klášter. Klášter byl silně poškozen za husitského obléhání v letech 1433–34 a opravován skoro 50 let. Na konci 16. stol. přistavěna věž. R. 1611 přistavěna kaple Nejsvětější Trojice. Znovu poničen za Mansfeldova obléhání v r. 1618. Průčelí bylo v 18. stol. přestavěno v barokním slohu architektem Jakubem Augustonem. Nyní objekt slouží Muzeu církevního umění plzeňské diecéze a dalším potřebám plzeňského biskupství.
Katedrála sv. Bartoloměje a začínájí Svatomartinské trhy - Dominanta náměstí Republiky v Plzni, sídelní katedrála plzeňského biskupa byla založena pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka
trojlodní katedrála má délku 58 m, 30 m je široká a klendby dosahují výšky 25 m. Kostelní věž je nejvyší v Česku a měří 103 m. • katedrálou je kostel od r. 1993, kdy vznikla Plzeňská diecéze a biskupství
** více fotografií z katedrály najde v mém albu zde: https://miradv01.rajce.idnes.cz/Bartolomej/
Morový sloup Panny Marie Plzeňské se svatými pomocníky proti moru z roku 1681 - sv. Roch, sv. Sebastián, sv. Václav, sv. Rozálií, sv Františkem Xaverským, sv. Petrem z Alkanary, v popředí je sv. Barbora, ale svatý Jan Nepomucký tam není
Barokní mříž uzavírá Olivetskou horu s modlícím se Kristem a sv. Petrem a sv.Jakubem • navštěvníci Plzně si rádi sáhnout na andělíčka, který přináší štestí,
Denně si na plzeňského andělíčka přijde sáhnout kolem tisícovky lidí. Mříž byla vyrobena v roce 1713. Ošahánek je prý narozdíl od ostatních 28 andělíčků plný. Je spojen s pověstí o místním katovi, který se zde modlil během vlastní svatby.
Mlýnská strouha- je už zima a děvčata se ještě koupou - Plastika Nohy z vody od Kurta Gebauera.
Masné krámy - Budova masné tržnice s typickým štíhlým cimbuřím byla postavena v roce 1392. Z doby gotiky má budova trojlodní půdorys. V roce 1856 byla vyvýšena její středová část. Budova sloužila jako tržnice do 2. světové války, potom zde bylo skladiště. V roce 1962 měla být zbourána, ale o tři roky později bylo rozhodnuto o využití budovy jako výstavní síně Západočeské galerie. O deset let později od vydání demoličního výměru zde byla otevřena výstavní síň, která se zde nachází do dnešní doby.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Katedrála a sv.JN

Description

Period

Statistics

  • 53 photos
  • 4 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Katedrála a sv.JN
Comments Add