Po týdnu jsme se opět vrátili do okolí Chrástu u Plzně. Bylo nás sedm a sluníčko na sebe dalo dlouho čekat. Nakonec z toho byl pohodový 13 km výšlap - Sedlecko, Bušovice, vrchol Kokotsko, Kokotské rybníky, Nová Huť, Dýšiná, Chrást.
zámek Bušovice - Barokní patrová stavba s mansardovou střechou pochází z počátku 18. století. Autorem návrhu byl architekt Jakub Auguston. Na první pohled vás zaujme pavlač a vystupující část bývalé kaple.V letech 1827-1977 zde sídlila škola, nyní prostory využívá archiv Studijní a vědecké knihovny Plzeň.
po naučné stezce budeme stoupat doprava až na vrch Kokotsko - Naučná stezka byla otevřena v sobotu 10. července 2010 naučná stezka vedoucí krajinou Kokotských rybníků, návštěvník seznámí s historií Kokotských rybníků i okolí, a přírodními zajímavostmi oblasti. Obousměrnou trasu je možné zahájit či ukončit na konečné zastávce autobusové dopravy v Bušovicích nebo Dýšině
mlha na Horním kokotským rybníkem - Kokotská rybniční soustava je tvořena Horním Kokotským rybníkem a větším Dolním Kokotským rybníkem. Oba rybníky se rozkládají na území bývalé vesnice Kokotsko, která zanikla již v době husitské. Dnes vulgárně užívané slovo kokot znamenalo ve staročeštině kohout.
Traduje se tady klasická pověst s čertem, kterému sedlák upsal svou duši za to, že ho zbaví kamene, který mu překážel na dvoře. Čert měl kámen donést až za Kokotské rybníky. Podmínkou bylo to, že to musí stihnout dříve než kněz v kostele doslouží mši.
pomník americkým vojákům - V Dýšiní se nacházelo velitelství 22. sboru Pattonovy 3. americké armády. Ten 22. sbor vedl generál Ernst Harmon. Dýšina byla do toho dění při osvobozování přímo vtažena, byla jedním z center.
Vesnická památková zóna Dýšiná - Památková zóna byla vyhlášena v roce 1995. Tvoří ji venkovské usedlosti z 19. století, soustředěné kolem náměstí a hlavní silnice. Představují ukázku lidové klasicistní architektury typické pro Plzeňsko. Součástí zóny je i hřbitov s kostelem nebo prvorepublikové vily.
Přidat fotku
Kostel Nejsvětější Trojice a sv. Šimona a Judy - První zmínka o původně gotickém kostele je z roku 1328, tehdy byl vysvěcem pražským biskupem Přibyslavem. Barokní přestavba pak proběhla v roce 1696. Z tohoto období pochází i dvě věže na západním průčelí objektu. Od roku 2000, kdy započala jeho oprava, byla rekonstruována střecha a obnovena vápenná omítka.
Anežka Přemyslovna, zvaná Česká se narodila mezi roky 1205 a 1211 okolo 21. ledna, na svátek sv. Anežky Římské, po které dostala jméno, jako česká princezna, pravděpodobně nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské. Patřila k nejvýznamnějším představitelkám panovnické dynastie Přemyslovců. Působila jako řeholnice – abatyše kláštera Na Františku a byla také výraznou osobností politického, kulturního a společenského života. Jeden z jejich atributů je koruna a model kostela
Socha měla být v Plzni - zlatým hřebem oslav 60. výročí osvobození Plzně mohlo být odhalení sochy legendárního amerického generála George Pattona. Na její základní kámen poklepávali  v květnu 2004 bývalý plzeňský primátor i americký velvyslanec. Socha byla 7. května 2005 skutečně slavnostně odhalena. Ne však v Plzni, ale v obci Dýšina. Plzeňáci ji nakonec nechtěli.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Kokotsko

Description

Period

Statistics

  • 73 photos
  • 3 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Kokotsko
Comments Add