Tradiční turistická dovolená na kolech a pešmo. letos to zvládlo pěšky devět účastníků. - Tradice je od roku 1986, nepřerušil ji ani Covid, letos kvůli zdravotním probllémům nebyly organizovány cyklotrasy. První den příjez do Kolína kolem 14 h., ubytování a první vyprava po památkách Kolína. Dalši dny jsme navštivili města nedaleko Kolína.
Naše ubytování v 8.patře Domova mládeže SOŠ informatiky - dvoulůžkové pokoje s vlastním zázemím, kuchyňka a společenská místnost na patře, necelý kilometr od nádraží
Další naše zázemí, nedaleko ubytování restaurace U Červených - večeře byly chutné a velké porce za 130 Kč, pivo Bernard za 35 Kč
první trasa vedla okolo Kolína - Masarykova socha - V roce 1990 byla před budovou gymnázia znovu odhalena socha prvního československého prezidenta spolu s pamětní deskou, připomínající pohnutou historii této sochy.
a ta byla o 3 km dále na konci města - vodárenskou věž, která byla upravena na rozhlednu. Vodárenská věž byla postavena v letech 1928 – 30 a její novodobá rekonstrukce proběhla v roce 2014 – 15. Celková výška věže je 45 m, ale návštěvníci se dostanou jen do výšky 36 m.
Pseudogotický evangelický  kostel z let 1868–71, v letech 1948–49 upraven podle návrhu Ing. Bareše. Při opravě v letech 1987–89 odstraněna výrazná secesní až historizující štuková výzdoba průčelí a zjednodušen štít.
budova radnice - Na Karlově náměstí v Kolíně stojí památkově chráněná budova radnice. Budova byla v letech 1887 - 89 pseudorenezančně přestavěna dle architekta Jana Vejrycha. V průčelí si můžete prohlédnout fresky od Adolfa Liebschera, které zachycují historické události Kolína.
kostel Nejsvětější Trojice a kapucínský klášter - na rohu ulic Kutnohorská a Politických vězňů se nachází klášter kapucínů. Klášter byl postaven v letech 1666- 71. V roce 1950 byl zrušen, ale v roce 1990 došlo k jeho obnovení. Ke klášteru patří kostel Nejsvětější Trojice.
západ sluníčka za Bartolmějem - další fotografie jsou z podvečerních vycházek během našeho týdne v Kolíně
Socha Mistra Jana Husa v Kolíně se nachází u Husova náměstí a vznikla na základě iniciativy místních Sokolů. Jejím autorem je sochař František Bílek. K odhalení sochy došlo 20. září 1914. - Socha Mistra Jana Husa v Kolíně se nachází v parku u Husova náměstí a vznikla na základě iniciativy místních Sokolů. Jejím autorem je sochař František Bílek. K odhalení sochy došlo 20. září 1914.
památník zeď Dislokace z jedné strany bílá z druhé černá - Na Husově náměstí v Kolíně nedaleko sochy Mistra Jana Husa stojí památník Jana Kubíčka s názvem Dislokace. Jedná se o vůbec první Kubíčkovo třírozměrné dílo realizované ve veřejném prostoru a jeden z nejodvážnějších počinů moderního umění realizovaný ve veřejném prostoru v novodobých dějinách Kolína. Jan Kubíček - významný český malíř, grafik a fotograf byl kolínský rodák.
Jan Nepomuk, ale není to ten náš - V Komenského sadech se nachází památník Jana Nepomuka Anastáze Opaska, římskokatolického kněze, básníka, teologa a benediktinského mnicha, opata a později arciopata břevnovského kláštera v Praze. Památník byl odhalen v roce 2013, u příležitosti 100. výročí opatova narození a jeho autory jsou akademický sochař Stanislav Hanzlík a kolínský kameník Ivan Erbena
Památník Jana Amose Komenského stojí ve stejnojmenném parku. Autory jsou z let 1972 – 74 manželé Kodymovi. Původně stála socha před budovou gymnázia a na současné místo byla přesunuta v roce 1996.
Regionální muzeum - V muzeu spatříte samostatnou archeologickou expozici nazvanou Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku instalovanou na počest MUDr. Františka Dvořáka. Díky jeho unikátním objevům se muzeum stalo uznávaným archeologickým pracovištěm a probíhá zde řada výstav s archeologickou tématikou. Muzeum dále využívá prostory Veigertovského a Červinkovského domu, kde jsou umístěny další zajímavé expozice.
kostnice - V areálu kostela sv. Bartoloměje se nachází pozoruhodná barokní kostnice postavené v letech 1732 – 33. Stavbu financoval Antonín Formandl. Dnes je budova kostnice zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.
kostel sv. Bartoloměje - Gotická sakrální stavba ze 2. poloviny 13. stol. V r. 1349 kostel vyhořel. Ve 14. stol. byl vystavěn nový vysoký chór na místě původního presbytáře. Na začátku 16. stol. byla přistavěna zvonice, kam byly přeneseny zvony z poškozené věže, v současnosti je zde zavěšeno pět zvonů. Trojlodní stavba, na severní straně se nacházejí dva vstupní portály.
elektrárna - Na břehu Labe byla v letech 1930 - 1932 postavena elektrárna ve funkcionalistickém stylu. V 60. letech už byla elektrárna zastaralá a byla odstavena z provozu. Dál fungovala už jen jako teplárna. V 90. letech byla elektrárna opravena a opět začala vyrábět elektřinu.
kostel sv.Víta - Vznikl r. 1378, r. 1497 poškozen požárem a v r. 1513 opraven. V 17. stol. rozšířen a nově vybaven. Jednolodní orientovaná stavba s věží v západním průčelí, s pravoúhlým presbytářem a se sakristií. Zařízení pochází z doby kolem r. 1683.
Masarykův most, zdymadlo a malá vodní elektrárna - Železobetonový most byl dokončen v roce 1927 na místě původního středověkého. Zajímavostí je, že přímo do tělesa mostu je začleněn jez s vodní elektrárnou. Byl vážně poškozen při bombardování Kolína v roce 1945, ale dnes je po rekonstrukci.
Pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna byla postavena na břehu Labe v první polovině 15. století jako předsunuté opevnění kolínského hradu. Později sloužila jako skladiště prachu a v současné době funguje jako rozhledna.
Radimského podskalský mlýn - v doost zanedbaném stavu
rozhledna Maják - V roce 2015 byla na Kmochově ostrově postavena rozhledna Maják. Jedná se o drobnou stavbu s vyhlídkovou plošinou. Z rozhledny je výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a na část historického jádra.
cíl naší podvečerní procházky - V Kolíně nedaleko atletického stadiónu se nachází recesistický památník věnovaný Medvědům od Kolína. Památník vytvořil výtvarník Pavel Radl a byl odhalen v roce 2010. Medvědi od Kolína jsou postavičky z kresleného filmu Potkali se u Kolína od režiséra Břetislava Pojara.
Starý židovský hřbitov - Hřbitov byl podle některých pramenů založen již v roce 1418 a jedná se po Praze o druhý nejstarší v Českých zemích. Nachází se na něm přes 2500 náhrobků.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Kolín

Popis

Období

Statistiky

  • 80 fotek
  • 6 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kolín
Komentáře Přidat