Klášter Mariánská Týnice - Areál kláštera byl postaven na místě poutního kostela za opata Eugena Tyttla v letech 1711-68. Návrh v raně barokním slohu vytvořil známý architekt J. B. Santini.
Dominantu tvoří kostel Zvěstování Panny Marie postavený na půdorysu řeckého rovnoramenného kříže a patrová budova proboštství, ve které se nachází bývalá společná jidelna mnichů s jedinečnou freskovou výzdobou. Celý areál doplňuje ambit zdobený freskami inspirované životem P. Marie a cisterciáckého řádu od F. J. Luxe. Po zrušení řádu v roce 1785 sloužil klášter hospodářským účelům.
víte, co drží sv. Jan v ruce, mívá kříž, knihu, palmovou ratolest a to je Palladium země české - Palladium země české je kovový reliéf Madony s Dítětem,zarámovaný a chovaný ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Významem je porovnáván s korunovačními klenoty. Jedná se o vyobrazení, které je českými katolíky tradičně spojováno se zvláštní ochrannou mocí nad českými zeměmi, pokud sjednocuje modlitby věřících k Bohu.
Kostel Navštívení Panny Marie - Rekonstruovaná památka vrcholného baroka, obnovená kopule a interiér s freskovou výzdobou, stálá výstava obrazů Petra Brandla.
Zapadní gambit - Ambit (rajská zahrada) s freskovou výzdobou od významného plzeňského rokokového malíře F. J. Luxe.
Nově vybudovaný východní gambit - Definitivní dokončení areálu, jenž bezesporu patří mezi nejvýznamnější a nejpůsobivější barokní realizace v západních Čechách je závěrečným aktem procesu obnovy Mariánské Týnice a ozřejmí návštěvníkovi původní intence Santiniho geniálního návrhu. Dostavba východního ambitu probíhala v letech 2017-2021. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 získala Mariánská Týnice – za dostavbu východního ambitu
Muzeum a galerie severního Plzeňska je v budově probošství kláštera - Můžete zde zhlédnout stálé expozice pojednávající o historii Mariánského Týnce a severního Plzeňska, národopisnou expozici
kostel sv. Petra a Pavla - První zmínky o kostele již ze 13. st. V letech 1575-1581 proběhla přestavba do dnešní podoby. K presbytáři přiléhá věž a z druhé strany kaple, pod kterou se nachází gryspekovská rodinná hrobka. Stavba je zdobena sgrafity.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Kralovice

Description

Period

Statistics

  • 96 photos
  • 1 like

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Kralovice
Comments Add