Křížová cesta
Nepomucké náměstí s kostelem sv. Jana Nepomuckého a kostelem sv.Jakuba Většího - svátečním špacírem na Velikonoční neděli Boží hod se projdeme městem Nepomuk a podíváme se na novou Křížovou cestu na Lipák
Křížová cesta ve 14 zastaveních přibližuje poslední Ježíšovu cestu z Pilátova domu na vrch Golgota, kde byl Ježíš Kristus ukřižován. Zobrazuje příběh lásky a nenávisti, naděje v beznaději. Obsahuje osobní příběh každého z nás: potkáme na ní nespravedlnost, ponížení, pády a utrpení stejně jako lásku, pomoc a statečnost. Události křížové cesty se váží k Velkému pátku. Na konci cesty tušíme patnácté zastavení: po každém Velkém pátku přicházejí Velikonoce a cesta končí v bráně Života.

Nepomucká křížová cesta, přibližně 800 m dlouhá, vedoucí od zdejšího hřbitova k bývalému popravčímu místu na Lipovém vrchu, místně označovaném Lipák nebo také Šibenice, byla vytvořena v roce 2021. Jednotlivé výjevy všech čtrnácti zastavení jsou vyobrazeny na třech ocelových plátech paprskovitě směřujících k nebi, symbolizujících trojjediného Boha. Autorem díla je umělecký kovář Lukáš Marek, na realizaci se s ním podíleli šikovní a pracovití kováři z uměleckého kovářství Kovaný svět (www.kovanysvet.cz).
Myšlenka vybudování křížové cesty v Nepomuku vznikla během velikonočního období v roce 2020, v době plošně zavedených omezení běžného způsobu života z důvodu celosvětově šířící se pandemie COVID-19. V té době bylo možné najít nejbližší venkovní křížovou cestu 25 km od Nepomuka u Kydlin na Klatovsku. I proto došlo k rozhodnutí, které se díky Bohu do roka podařilo úspěšně realizovat. Křížová cesta byla financována ze soukromých zdrojů, sbírkou ze získaných prostředků od vícero štědrých dárců, na památku dvou významných mecenášů nepomucké farnosti, kteří již bohužel nestihli uskutečnit své dobročinné záměry v pozemském životě: Ing. Petra Jenčíka z Prádla (†2019) a pana Karla Antona z Čepince (†2020). Vybudování a úpravy křížové cesty podpořily i město Nepomuk a Římskokatolická farnost Nepomuk, na jejichž pozemcích jsou všechna zastavení umístěna. Informace jsou z webu města Nepomuk.
Cesta na Lipák vede okolo lip a zdi hřbitova od parkoviště hřbitova - Křížová cesta, někdy podle jejího cíle nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta sledující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Zahrnuje dění kolem jeho odsouzení Pilátem Pontským, nesení kříže po Via Dolorosa a ukřižování na hoře Golgota (Kalvárie). Křížová cesta je rozdělena na obvykle čtrnáct zastavení, která odpovídají jednotlivým událostem tradičně spojenými s pašijemi.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Křížová cesta

Popis

Období

Statistiky

  • 61 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Křížová cesta
Komentáře Přidat