Čtvrteční výprava odboru KČT Nepomuk Za památkami sv.Jana Nepomuckého. - Přijeli jsme lokálkou do Tchořojc a půjdeme pěšky do Kasejojc. Trasa 12 km, polem nepolem, cestou necestou. Kolik potkáme památek sv.Jana Nepomuckého?
Horejší rybník - rybník je ornitologickou lokalitou, bylo zde napočítáno na 78 druhů ptactva. V rákosinách na břehu hnízdí mimo jiné chřástal vodní, moták pochop, v lesním porotu pak slavík obecný, cvrčilka říční, volavka popelavá, holub doupňák, žluna zelená, lejsek bělokrký. Les tvoří doubravy a olšiny s převažujícím dubem letním doplněným dalšími listnáči a s bohatým porostem bylin.
Sírovec žlutooranžový - prý vynikající na řízky, do omáček
kostel Nejsvětější Trojice - Klášterní a farní kostel zbudovaný v letech 1666–1723. Trojlodní stavba s pravoúhle ukončeným presbytářem a s hranolovou věží. Zařízení kostela je barokní, oltářní obraz je dílem malíře Petra Brandla z r. 1707.
tvrz Lnáře - ato kamenná gotická tvrz byla zbudována jižně od původní zástavby obce na plochém terénním útvaru. Vznik tvrze se datuje do období před rokem 1318 a založil ji pravděpodobně říšský rod von Schlüsselberg. V roce 1597 byla tvrz přestavěna v moderním renesančním stylu. V roce 1659 se stal majitelem tvrze Aleš Ferdinand Vratislav z Mitrovic. Protože již tvrz nevyhovovala jeho požadavkům na komfort a reprezentaci, zahájil pravděpodobně roku 1666 v jejím sousedství výstavbu rozlehlého raně barokního zámku. Dnes je zde knihovna a informační centrum.
zámek Lnáře - Původní gotická tvrz byla v roce 1685 přestavěna na renesanční zámek. Jeho další větší úprava následovala v 19. století, kdy byl adaptován na pivovar.
Spatříte patrový objekt na půdorysu lichoběžníku s patrovým štítem, jehož interiérům dominuje výjimečná fresková výzdoba inspirovaná antickou mytologií. V prostorách se také nachází muzeum, ve kterém si na své přijdou nejen milovníci rybářství.Součástí zámku je rozlehlý park se sochami antických bohů a malou mešitou se dvěma minarety.
most k zámku se sochami světců - vlevo sv.Barbora, sv. Jan Nepomucký, na druhé straně sv.Šebastián a sv.Vít - .
areál zámku - Roku 1923 se majitelem zámku stal Karel Bondy, který nechal upravit průčelí do dochované podoby, a v roce 1936 jej koupil pražský advokát Jindřich A. Vaníček. Během druhé světové války zámek využívalo výcvikové středisko Hitlerjugend a na konci války byli v zámku ubytováni vojáci 3. armády generála Pattona. Na zámku také kapituloval generál Andrej Andrejevič Vlasov. Po válce se na zámek vrátil advokát Vaníček, ale roku 1948 mu byl zámek znárodněn. Zámek poté chátral až do roku 1972, kdy jej začala opravovat generální prokuratura, která si v něm zřídila kanceláře. Od roku 1985 budovu využíval Úřad vlády jako rekreační středisko pro vysoké komunistické činitele. Potomkům advokáta Vaníčka byl zámek vrácen v roce 1992
Muzeum koček - Na zámku Lnáře si můžete prohlédnout unikátní expozici koček, která pojednává o historii soužití člověka a kočky od dob starého Egypta až po současnost. Dozvíte se více o kočkách ve výtvarném a užitném umění, o chovu ušlechtilých koček a o osobnostech, které kočky pěstovaly.
Dva pomníky osvobození nedaleko od sebe. Jeden nám připomíná osvobození obce Lnáře 4. tankovou brigádou USA a druhý pak příjezd 3. roty 2. tankového praporu čsl. samostatné obrněné brigády.
Vistárie čínská 'Prolific' - Popínavá rostlina s překrásnými nepřehlédnutelnými květy ve tvaru hroznu. Plody jsou ukryté v dlouhých luscích a jsou jedovaté.
kostel sv. Jakuba Staršího - Založen ve 13. stol., v 18. stol. přestavěn barokně. Další úpravy kostela byly provedeny v 19. stol. V jižní části lodi zachován gotický portál. Jednolodní stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Lnáře

Popis

Období

Statistiky

  • 118 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Lnáře
Komentáře Přidat