nová škola nese jméno Františka Šafránka, učitel - Petr Šafránek ( 1789 – 1871) byl od roku 1825 učitelem ve Stříbrných Horách, které tehdy byly samostatnou obcí. Jeho zásluhou byla postavena po roce 1840 nová škola. Do té chodil mezi roky 1855 až 1857 Karel Klostermann. V roce 1867 dostal Petr Šafránek záslužný kříž s korunou od císaře Františka Josefa I.
Nová škola, která vyrostla na jižním svahu lesoparku "Na Haldách" v klidové zóně obce, byla slavnostně otevřena dne 6. ledna 1997 škola nese čestný název "Šafránkova základní škola Nalžovské Hory".
budova  Městského úřadu Nalžovské Hory - 13 obcí a celkem 1200 obyvatel - Historie města je spojena s těžbou kovů, konkrétně stříbra, olova a cínu, které se těžily ve Stříbrných Horách. Stříbrné Hory byly založeny roku 1521. Roku 1530 byly povýšeny na městys s vlastním znakem a roku 1853 povýšeny na město. Roku 1521 zde byla zahájena těžba kovů. Doly byly v roce 1541 zatopeny a v roce 1585 dolování zaniklo.
Pod nimi ležící Nalžovy jsou připomínány již roku 1379. Obě obce byly sloučeny roku 1952 a dnes je tak známe jako Nalžovské Hory. Tvrz v Nalžovech, jejíž pozůstatky jsou dochovány ve zdivu panské sýpky, je zmiňována roku 1473, ale zřejmě zde stála již daleko dříve.
zámek Nalžovy - Bedřich Švihovský z Rýzmberka nechal v 1. polovině 17. století postavit renesanční zámek vedle původní tvrze. Kvůli poškození uherským vojskem byl v polovině 18. století novým majitelem v blízkosti postaven nový barokní zámek.
Dnes je zámek čtyřkřídlá budova s dvoupatrovým průčelím a hranolovou věží. Na prostorném nádvoří se nacházejí slepé arkády. Kolem objektu se rozkládá anglický park.
Zámek je veřejnosti nepřístupný.
přicházíme  k zřícenině - U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.
Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti objevíte kamenného draka, želvu a rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.
kostel sv. Filipa a sv. Jakuba - Zbudován v raně gotickém slohu v polovině 13. stol. Z tohoto období se zachoval pouze presbytář, ve kterém je dnes umístěna sakristie. V 18. stol. barokně přestavěn. V interiéru kříž a sochy sv. Petra a Pavla, varhany z první poloviny 18. stol., část staré žulové křtitelnice.
Valachoc lípa je památný strom v Těchonicích. Lípa srdčitá roste v nadmořské výšce 500 m, za obcí u křížku vedle cesty z Těchonic do Strážovic. Obvod kmene je 478 cm, výška stromu je 14 m, šířka koruny 8 m. Lípa patří mezi mladší stromy, byla zasazena v roce 1920, jako jedna ze dvou lip u křížku.
V roce 2021, nově byly zbudovány nástupiště, podchod a opravena budova nádraží - Zde, v místech dnešního Pačejova nádraží, byla zřízena železniční stanice Olšany (dnes Pačejov). Tato stanice je nejvýše položenou na trase České Budějovice – Plzeň. Nadmořská výška zde činí 535 metrů nad mořem. Pro dokreslení: rozdíl mezi stanicemi Pačejov a Horaž-ďovice – předměstí (432 m.n.m.) je 103 metry, což znamená, že mezi 12 kilometrů vzdálenými místy stoupá trať průměrně každých 100 metrů o 86 centimetrů. 1. dubna 1867 bylo pod vsí započato s výstavbou železniční trati a 20. září toho roku začali železniční dělníci pokládat koleje.
27. července 1868 do železniční stanice Olšany přijela v rámci zkoušky trati první lokomotiva a 18. srpna první slavnostní vlak. Provoz trati byl zahájen 1. září. V té době byly postaveny nádražní budovy s poštovní a telegrafní stanicí a přilehlé sklady. Později přibyly oba hostince a dům pro zaměstnance dráhy, tzv. "parlament".
Dráha císaře Františka Josefa (FJB) -drážní milník z roku 1868 - Brzy po prusko-rakouské válce (1866) bylo započato s vyměřováním železniční trati, která se měla stát spojnicí mezi Vídní a Chebem. Stavbu prováděli významní podnikatelé bratři Klei-nové a českobudějovický Vojtěch Lanna. Železniční trať nesla jméno "Dráha císaře Františka Josefa I.". Původně měla železnice sloužit k dopravě uhlí, těženého v okolí Plzně, do Českých Budějovic a do Vídně. Po roce 1918 byla trať používána jako spojnice západní hranice republiky se Slovenskem. Podle údajů z roku 1925 zde každý den v obou směrech jezdilo dvanáct vlaků osobních a dvě dvojice rychlíků; v létě ještě dvakrát denně dva lázeňské rychlíky Vídeň – Cheb a zpět.
Pod Obecní úřad v Pačejově patří kromě samotného Pačejova a Pačejova-nádraží ještě obce Velešice, Strážovice a Týřovice.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Nalžovky

Popis

Období

Statistiky

  • 111 fotek
  • 5 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Nalžovky
Komentáře Přidat