Dnešní foto je od MilošeKo a Míry Dv, focení v dole bylo náročnější
V roce 2014 bylo v obci otevřeno Centrum Caolinum – multifunkční společenské centrum spojené s hasičskou zbrojnicí (která vyhořela o dva roky dříve). V centru je stálá expozice těžby kaolinu.
paní průvodkyně v modré přilbě nám podala perfektní výklad - V kaolinovém dole v Nevřeni můžete dodnes obdivovat výsledky ruční práce horníků. V dole, který sloužil v 19. století k těžbě kaolinu, se dochovaly původní chodby. Některé z nich mají výšku až 12 metrů a šířku 8 metrů. Na jejich stěnách jsou viditelné známky po ručním kopání i černé skvrny, pravděpodobně po očouzení karbidovými lampami. Na stropě jedné z chodeb je dochovaný hornický znak s letopočtem 1891.
O těžbě kaolinu v nevřeňském dole existují pouze sporé údaje. Těžba byla na ložisku zahájena podnikatelem Schüssem v roce 1870. Těžilo se zde původně nejspíš ručním kopáním, kromě kaolinu se již od počátku kopal i písek.

Poté, co se zjistilo, že kaolin obsahují i hlubší partie, přešlo se i na těžbu hlubinnou a v roce 1884 došlo k mechanizaci. Byla vybudována široká transportní štola a úzkokolejka, po které hornina putovala na nádraží do Kozolup a Třemošné. Denní výroba činila 2 – 3 vagony.
Těžba kaolinu v Nevřeni byla v roce 1897 ukončena, pravděpodobně z důvodu špatného stavu silnic a vzdálenosti na vlaková nádraží. Veškeré zařízení bylo přestěhováno do nedaleké obce Ledce.
Důlní šlígle jsou dva hlavní nástroje pro středověké horníky a zároveň nejčastěji zobrazované objekty v heraldice spojované s horníky či těžbou. Jedná se o mlátek a želízko. Tyto nástroje se používaly ve středověku nebo se mohou používat i v současnosti při primitivní těžbě. Želízko je primitivnější nástroj s ostrou částí, která je určena k vytesávání profilu. Mlátek je pak druh kladiva používaný k tlučení do želízka.
Černý kohout zde zbyl po natáčení pohádky Čerí brko - Nová česká celovečerní pohádka Čertí brko se jednoznačně povedla. Režisér Marek Najbrt vytvořil příběh odehrávající se napůl na zemi a napůl v Pekle, nechybí klasické atributy, které dětský divák očekává a dospěláci si v ní užijí. Premiéra filmu byla 29.11.2018
vládce pekla Ondřej Vetchý - Hrají: Jan Cina, Ondřej Vetchý, Judit Bárdos, Jan Budař, Marek Daniel, Jana Plodková, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Marián Geišberg, Jakub Žáček, Michal Dalecký, Lukáš Latinák
příběh filmu - Příběh začíná v pekelné pobočce obce Pervidle, která leží pod stejnojmenným kopcem. Tam se jednoho dne rozbije Čertí brko, které pečlivě a neúnavně zapisuje všechny hříchy, jež se v dané oblasti dějí. Takovou situaci je potřeba co nejrychleji vyřešit, a tak Lucifer (Ondřej Vetchý) pověří mladičkého a nezkušeného čerta Bonifáce (Jan Cina), aby na pobočku doručil nové a funkční brko. Bonifác je ale spíš vynálezce, kterému moc čertovské fígle a kouzla nejdou a nejraději tráví v Pekle dlouhé hodiny kutěním nejrůznějších zlepšováků. Lucifer ho na cestu vybaví kouzelnou „kápézetkou“ a několika radami, a tak se náš sympaťák vydá z podzemí mezi lidi. Po cestě Bonifáce obelstí místní šejdíř Klouzek (Jan Budař) a čert se stihne zakoukat do dcery hospodského (Judit Bárdos), která je v permanentním obležení nápadníků.
Důlní vozík, slangově hunt, je dopravní prostředek, specializované kolejové vozidlo. Je to otevřený vozík, který se používá pro dopravu materiálu v dole nebo v lomu. Tažen nebo tlačen může být jak lidmi, tak důlními lokomotivami, v dřívějších dobách (zejména v 19. století) se pro tažení vozu používali i důlní koně.
památník obětem válek na návsi - Pomník v obci Nevřeň připomíná 14 obětí 1. a 2. světové války. Kamenný pomník se sochou ležící lva je osazený skleněnou deskou. Je zde vytesán nápis a pod ním jména padlých.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Nevřeň

Description

Period

Statistics

  • 108 photos
  • 8 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Sleva 20 % platí pro všechny a na všechny fotoknihy, fotky, plakáty, magnetky, pexesa ale i kalendáře nebo puzzle. Překvapte všechny tatínky na Den otců a vytvořte originální dárek z fotek! V objednávce zadejte slevový kód: Tatove.
S kódem: Tatove Akce platí do 18. 6. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Nevřeň
Comments Add