Evangelický kostel - Jednolodní novorenesanční kostel s věží. Dochoval se v původní podobě. Kostel od r. 1918 náleží Českobratrské církvi evangelické.
Husův sbor - Obec Církve československé husitské vznikla v Nymburce roku 1920. Svůj svatostánek si postavila v letech 1934-36 mezi ulicemi Velké Valy a Bedřicha Smetany. Jedná se o funkcionalistickou stavbu s dominantní zvonicí. Autory projektu byli architekti Josef Šebek a Josef Petříček.
Vodárenská věž - V rámci modernizace vodovodního systému pro rychle rostoucí město byla postavena v ulici Vodárenská nová secesní vodárna. Autorem projektu byl Osvald Polívka. Výška stavby je 37 m a v nejvyšším patře pojme 412 m3 vody. Je stále funkční.
náměstí Přemyslovců - Barokní sochařské dílo pocházející z roku 1717 je jednou z kulturních památek. Na vrcholku je znázorněna Panna Marie stojící na okřídleném drakovi. Pod ní se na podstavci nachází čtyři světci sv. Václav, sv. Jiljí, sv. Florián a sv. Josef držící malého Ježíše Krista.
kostel sv. Jiljí - Stavba ze 13. st. V roce 1350 ke gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží. Při dostavbě vybudována věž druhá. Starší věž poničena požárem, později zbourána.
kaple sv. Jana Nepomuckého - samozřejmě uzavřena - Je dochovaným presbytářem bývalého konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie Růžencové. Vybudována v 19. stol. V kapli se příležitostně konají kulturní akce a výstavy.
Přidat fotku
ukrytá kaple sv. Jana Nepomuckého - Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, kterou vytvořil Jan Brokoff, pochází z konce 17. století.
V Nymburce je přes Labe železobetonový most, který je chráněn jako kulturní památka ČR. Most byl postaven v roce 1912 na místě původního dřevěného mostu. Stavbu navrhl architekt František Roith. Celková délka mostu je 118 m a má bohatou pozdně secesní výzdobu.
Hrabalova lavička s kočkami - Podle námětu Ing. Černého vytvořil nymburský sochař Michal Jára. Jde o dřevěný stůl a čtyři lavice, kde jsou ze dřeva vyřezané kočky a v jedné z lavic kouká myš. Posezení se nachází u cyklostezky nedaleko bývalé hvězdárny a tzv. Hrabalovy vily v Nymburce.
Pivovar Nymburk - který byl založen v roce 1895. Původní objem výroby byl 10 – 35.000 hl a to až do roku 1958, tedy víc jak 60 let. Hranice 100.000 hl bylo dosaženo v roce 1972 a na této úrovni se výstav udržel 10 let. Od roku 1983 se po úpravě technologického postupu začal výstav rok od roku zvyšovat až k rekordnímu výstavu 177.165 hl v roce 1994. Dnes vyrábíme 150.000 hl, tedy asi 5ti násobek původního objemu.
V nymburském pivovaru, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, se vaří Postřižinské pivo. V nabídce je 6 druhů světlého a 2 druhy tmavého. Dále různé speciály včetně polotmavého a nealkoholického piva. Všechny můžete zakoupit v místní prodejně. Vlastní restauraci nemají.
zdymadlo a elektrárna - Zdymadlo na řece Labi v Nymburce bylo postaveno v letech 1914 – 1924 podle návrhu architekta Františka Roitha.Výška jezu 3,5 m.
Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebrány aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Nymburk

Description

Period

Statistics

  • 55 photos
  • 4 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Sleva 20 % platí pro všechny a na všechny fotoknihy, fotky, plakáty, magnetky, pexesa ale i kalendáře nebo puzzle. Překvapte všechny tatínky na Den otců a vytvořte originální dárek z fotek! V objednávce zadejte slevový kód: Tatove.
S kódem: Tatove Akce platí do 18. 6. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Nymburk
Comments Add