Evangelický kostel - Jednolodní novorenesanční kostel s věží. Dochoval se v původní podobě. Kostel od r. 1918 náleží Českobratrské církvi evangelické.
Husův sbor - Obec Církve československé husitské vznikla v Nymburce roku 1920. Svůj svatostánek si postavila v letech 1934-36 mezi ulicemi Velké Valy a Bedřicha Smetany. Jedná se o funkcionalistickou stavbu s dominantní zvonicí. Autory projektu byli architekti Josef Šebek a Josef Petříček.
Vodárenská věž - V rámci modernizace vodovodního systému pro rychle rostoucí město byla postavena v ulici Vodárenská nová secesní vodárna. Autorem projektu byl Osvald Polívka. Výška stavby je 37 m a v nejvyšším patře pojme 412 m3 vody. Je stále funkční.
náměstí Přemyslovců - Barokní sochařské dílo pocházející z roku 1717 je jednou z kulturních památek. Na vrcholku je znázorněna Panna Marie stojící na okřídleném drakovi. Pod ní se na podstavci nachází čtyři světci sv. Václav, sv. Jiljí, sv. Florián a sv. Josef držící malého Ježíše Krista.
kostel sv. Jiljí - Stavba ze 13. st. V roce 1350 ke gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží. Při dostavbě vybudována věž druhá. Starší věž poničena požárem, později zbourána.
kaple sv. Jana Nepomuckého - samozřejmě uzavřena - Je dochovaným presbytářem bývalého konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie Růžencové. Vybudována v 19. stol. V kapli se příležitostně konají kulturní akce a výstavy.
Přidat fotku
ukrytá kaple sv. Jana Nepomuckého - Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, kterou vytvořil Jan Brokoff, pochází z konce 17. století.
V Nymburce je přes Labe železobetonový most, který je chráněn jako kulturní památka ČR. Most byl postaven v roce 1912 na místě původního dřevěného mostu. Stavbu navrhl architekt František Roith. Celková délka mostu je 118 m a má bohatou pozdně secesní výzdobu.
Hrabalova lavička s kočkami - Podle námětu Ing. Černého vytvořil nymburský sochař Michal Jára. Jde o dřevěný stůl a čtyři lavice, kde jsou ze dřeva vyřezané kočky a v jedné z lavic kouká myš. Posezení se nachází u cyklostezky nedaleko bývalé hvězdárny a tzv. Hrabalovy vily v Nymburce.
Pivovar Nymburk - který byl založen v roce 1895. Původní objem výroby byl 10 – 35.000 hl a to až do roku 1958, tedy víc jak 60 let. Hranice 100.000 hl bylo dosaženo v roce 1972 a na této úrovni se výstav udržel 10 let. Od roku 1983 se po úpravě technologického postupu začal výstav rok od roku zvyšovat až k rekordnímu výstavu 177.165 hl v roce 1994. Dnes vyrábíme 150.000 hl, tedy asi 5ti násobek původního objemu.
V nymburském pivovaru, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, se vaří Postřižinské pivo. V nabídce je 6 druhů světlého a 2 druhy tmavého. Dále různé speciály včetně polotmavého a nealkoholického piva. Všechny můžete zakoupit v místní prodejně. Vlastní restauraci nemají.
zdymadlo a elektrárna - Zdymadlo na řece Labi v Nymburce bylo postaveno v letech 1914 – 1924 podle návrhu architekta Františka Roitha.Výška jezu 3,5 m.
Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebrány aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Nymburk

Popis

Období

Statistiky

  • 55 fotek
  • 4 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Nymburk
Komentáře Přidat