Zahájení turistické sezóny v Nepomuku přináší bezplatné prohlídky muzeí i běžně nepřístupných interiérů, součástí jsou komentované vycházky i koncerty.
Vůbec poprvé možnost nahlédnout do Domu U Lípy či bývalé železniční výtopny ČSD. Opět výjimečně zpřístupněna vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v rámci komentovaných prohlídek. Nakupte lokální potraviny na farmářských trzích! Omrkněte novinky v muzeích, například relikvii posledního českého krále Karla I. či nově renovované historické motorky.Ochutnejte gastronomické speciality připravené ze sýrů z regionu na Sýrobraní na Zelenohorské poště! Nebudou chybět ani Nepomucké kuchařinky.
Vydejte se na komentované vycházky a zažijte doprovodný program s živou hudbou v sále arciděkanství Nepomuk a na Zelenohorské poště.
Muzeum vám v expozicích představí měšťanskou místnost, selskou jizbu i expozici nejvýznamnějšího místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Dále zde naleznete výstavu věnovanou zámku Zelená Hora a Černým baronům. Pravidelně jsou zde pořádány výstavy obrazů, sochy a zajímavostí.
Své práce vystavují dvě výtvarnice, dlouholeté přítelkyně. Obrazy a kresby vznikaly většinou při společném prázdninovém putování českou krajinou, ale také během pravidelných mezinárodních malířských sympózií v holandském přímořském městečku Wijk aan Zee.  Krajiny volně přetavené do barev a linií autorky malují přímo v plenéru nebo v improvizovaných ateliérech ve svých „dočasných domovech“. Jednou to je malebný holandský domek paní Karly, jindy zase poustevna na kraji vesnice Zhořec u Manětína, nebo vypůjčený prázdný byt v Roudnici nad Labem.
část věnovaná zámku Zelená Hora - V roce 2021 došlo k rozšíření stávající výstavy o zámku Zelená Hora, a to k příležitosti připomenutí 800 let od první písemné zmínky o Zelené Hoře. K vidění jsou například stolní hodiny z červeného salonku zámku či originální portrét hraběnky Marie Dominiky z Martinic, neboli „Černé paní ze Zelené Hory“. Dalším z velice cenných předmětů je gotický deskový reliéf s výjevem z Kristova dětství, datovaný do 15. století.
Městské muzeum a galerie Nepomuk se jako jedno z mála muzeí v České republice může pochlubit stálou expozicí věnovanou vzdušným bojům, které se odehrávaly za 2. světové války nad Protektorátem Čechy a Morava. Expozice popisuje ztrátu amerického bombardéru B-24 Liberator z formace 98th Bomb Group americké 15th Army Air Force. Stroj pilotovaný Lt. G. Goddardem a Lt. H. Kandarianem byl sestřelen poblíž Nepomuka dne 22. února 1944. Zřítil se na Dubči a v jeho troskách zemřelo 10 členů posádky. Přežil pouze střelec Sgt. R. A. Noury. Na počátku 90. let 20. století byly trosky letounu vykopány J. Kolouchem z Prádla a staly se součástí zmíněné expozice.
kostel sv. Jana Nepomuckého - Kostel postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Podle legendy stával na jeho místě rodný dům sv. Jana Nepomuckého.
dům U Lípy - Mohutný venkovský dům s vjezdovou branou se dochoval v podobě z přelomu 18. a 19. století. Uvnitř však najdeme i mnohem starší prvky, například kamenné klenby ze 17. století nebo další gotické a renesanční konstrukce. Sloužil jako rychta a později jako obecní hostinec.
Muzeum nabízí sbírku uměleckých děl a devocionálií z 18. – 20. století týkající se svatojánského kultu. Expozici naleznete v přízemí arciděkanství. Tato expozice navazuje na odkaz někdejšího nepomuckého děkana, resp. arciděkana P. Jana Strnada, jenž zde roku 1930 založil Museum svatojánských a jiných církevních památek, které bylo přístupné až do roku 1950, kdy bylo komunistickým režimem zrušeno. Celá výstava je rozdělena do čtyř místností podle čtyř hlavních témat, kterým se muzeum věnuje. Součástí je i zpřístupněná muzejní knihovna s badatelnou.
Slavnostní odhalení relikvie v novém relikviáři z dílny Václava Česáka proběhlo v rámci Jarní pouti dne 19. března 2023.
obraz a busta posledního českého krále Karla I. Hasburského - Celý habsburský rod, pro nějž byl katolicismus jedním z hlavních znaků politické moci, ctil sv. Jana Nepomuckého.
Sv. Jan Nepomucký byl nejen patronem jejich domu, ale především se Habsburkové osobně zasloužili o Janovo blahořečení a svatořečení, měli ho ve velké úctě a často navštěvovali jeho hrob či rodiště. V roce 2022 jsme si připomněli 100. výročí úmrtí posledního z našich panovníků, blahoslaveného Karla I. Rakouského. Při této příležitosti vznikla idea uložení jeho relikvie do kostela sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku a rovněž na zřízení malé expozice Habsburků ve Svatojánském muzeu Nepomuk.
kostel sv. Jakuba Staršího - Původní kostel vznikl v polovině 12. stol. V letech 1290–95 přestavěn v gotickém stavebním slohu. Dominantou interiéru jsou tři oltáře od J. Heidelberga z r. 1859 s obrazy od Viléma Kandlera. Na hlavním oltáři je vyobrazen kostel se Zelenou horou v pozadí.
bývalá kaple a od roku 1850 kvrna - První písemná zmínka o kapli pochází z roku 1566. V roce 1667 dochází k její přestavbě Václavem Vojtěchem. Kaple byla zrušena v roce 1786 a o rok později prodána nepomuckému měšťanovi. Roku 1840 byla přistavěna obytná část a v roce 1850 došlo k přeměně kaple na kovárnu.
zrekonstruovaný rodný dům Augustina Němejce v Nepomuku. Během jediného roku byly provedeny stavební práce s následným interiérovým vybavením a samotnou instalací téměř stovky obrazů, dokumentů a dalších předmětů ze života Augustina Němejce. Rodný dům byl zpřístupněn v roce 2010 a stal se místem setkávání umělců, milovníků umění i historie. Obnova byla financována Evropskou unií v rámci programu ROP. V rodném domě se návštěvníci mohou seznámit s celoživotním dílem významného autora obrazů především s venkovskou tématikou Plzeňska. Tvorba Augustina Němejce se stala trvalou a vzácnou kulturní hodnotou. Mezi dominanty celé expozice patří kopie známé opony, kterou Augustin Němejc vymaloval pro plzeňské divadlo J. K. Tyla. Rovněž je zde vystaven nedokončený obraz pro prezidenta Masaryka, který se měl stát vrcholným dílem autora, nicméně nakonec zůstal nedokončen.
budova Zelenohorská pošta - Budovu nechal jako své sídlo postavit tehdejší hejtman v roce 1672. Doplňuje ji ještě hospodářský dvůr a další stavby. Téměř 150 let fungovala jako pošta. Zaujme bohatou štukovou výzdobou průčelí z konce 19. století. V interiérech se dochovaly barokní křížové klenby, prkenné a cihelné podlahy či dvojkřídlé kazetové dveře. Zámeček je postupně opravován a momentálně zde sídlí expozice veteránů.
budova výtopny železniční stanice Nepomuk - byla funkční od roku 1868 do roku 1962, sloužila jako výtopna a dozbrojování postrkových prvních lokomotiv zejména na trati Nepomuk -Horažďovice
uvnitř koleje a vlaky - malba celého prostoru je provedene sprejováním
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Otevíráme Nepomuk

Description

Period

Statistics

  • 152 photos
  • 7 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Sleva 20 % platí pro všechny a na všechny fotoknihy, fotky, plakáty, magnetky, pexesa ale i kalendáře nebo puzzle. Překvapte všechny tatínky na Den otců a vytvořte originální dárek z fotek! V objednávce zadejte slevový kód: Tatove.
S kódem: Tatove Akce platí do 18. 6. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Otevíráme Nepomuk
Comments Add