Lobzy je část statutárního města Plzeň, nachází se na východě města ve dvou městských obvodech Plzeň 2-Slovany a Plzeň 4. V roce 2009 zde bylo evidováno 1 183 adres a trvale zde žilo 11 259 obyvatel.
Svobodnický dvůr na Rolnickém náměstí č.p.1 v Lobzích je příkladem takové stavby a je nejhodnotnějším celkem v zóně lidové architektury tzv. "starých Lobez". - Majitel usedlosti byl již od 80.let min.století velkým příznivcem motorismu, především jeho historie, v průběhu třiceti let shromáždil za podpory manželky a přátel takřka kompletní kolekci značek a typů vozidel vyráběnou bývalým koncernem IFA v NDR a dalšího příslušenství. Je zde muzeum aut značky Trabant.
základní uměleckou školu navštěvuje až 1000 žáků. Zaměřujeme se na výuku hudebních, výtvarných, literárně-dramatických a tanečních oborů. Vyučujeme hru na klavír, kytaru, dechové, bicí, akordeonové či smyčcové nástroje.
kostel sv. Martina a sv. Prokopa - Pochází z r. 1905. Vysvěcen v říjnu r. 1906. Zařízení interiéru svatyně bylo pořízeno z darů věřících. Ve věži je zavěšen malý zvon Václav, byl dovezen ze zničeného kostela na Tachovsku. Zvony z r. 1906 byly zabaveny během sv. válek.
Lobezský park - Park vznikl v roce 1933 poté, co byly provedeny terénní úpravy vytěženého pískovcového lomu. Vypracování návrhu a následné řídící práce zajišťoval Valentin Čoček. K přemístění stovek tun zeminy sloužila úzkorozchodná dráha.Po roce 1945 sem již lidé nechodili na odpolední vycházky a park postupně zarůstal. Jeho část byla zabrána na výstavbu bytových domů. K obnově došlo až po roce 1990, v současnosti se připravuje další revitalizace s cílem vytvořit relaxační zónu.
Čočkova vila - Vilém Čočka byl v letech 1919-1941 sadový asistent a správce městkých sadů a parků v Plzni.
kostel sv. Jiří - Románsko-gotický kostel, který prošel několika stavebními úpravami - barokizace v 18. st., puristická úprava v letech 1912–1913. U kostela se nachází hřbitov.
nově vybudovaný železniční tunel na trati Plzeň - Praha - Ejpovický tunel je železniční tunel na trati 170 Praha–Plzeň mezi železniční stanicí Ejpovice a železniční zastávkou Plzeň-Doubravka. Stavba tunelu, započatá v roce 2013, byla součástí modernizace západní části III. vnitrostátního tranzitního železničního koridoru. Tunel byl uveden do provozu v listopadu a v prosinci 2018. Výstavbou a otevřením tohoto tunelu byla zkrácena železniční trať z Prahy do Plzně o 6,1 km a zkrácena přepravní doba až o 9 minut, neboť železniční trať přestala opisovat severní oblouk k Chrástu a údolím Berounky. Stávající trať v úseku Plzeň-Doubravka až Chrást u Plzně je zrušena a má tam vzniknout cyklostezka.
Torzo hlavy razícího štítu Viktorie připomíná stavbu Ejpovického tunelu, jenž byl tímto strojem proražen v období od 31.1.2015 do 7.10.2017. Razící štít byl vyroben firmou Herrenknecht a stavbařům předán 25.6.2014 v německém Schwanau. Celková délka stroje činila 110 metrů, hmotnost 1800 tun a ražený průměr 9,89 metru.
Rozhledna Chlum - Rozhledna je vlastně takovým památníkem na dnes již zapomenutý Svaz československých dělnických turistů. Je vysoká 25 metrů. Na vyhlídkovou plošinou, nacházející se ve výšce necelých 22 metrů, se dostanete po 126 schodech. Z vyhlídky se vám naskytne výhled na Šumavu, Přimdu, Čerchov a Plzeň.
odbor KČTPlzeň-Bolevec  ukončil k 31.12.2022 činnost na rozhledně, tak vzhledem k ještě nevybranému novému provozovateli otevřeme po dohodě s majitelem rozhlednu Chlum tuto sobotu 11.3.2023 v rámci našeho tradičního pochodu "Plzeňská šlapka".
Vedení čtvrtého plzeňského obvodu hledá nového provozovatele rychlého občerstvení a organizátora využití prostoru u rozhledny na Chlumu. O vítězi rozhodne kvalitní zpracování podnikatelského záměru, cenová nabídka a také navržený vzhled stánku a přilehlého zázemí. Nájemce získá smlouvu na 4 roky. Chlum je oblíbeným cílem návštěvníků a v současné době je zpracována studie, která na pozemku vedle rozhledny počítá se stavbou víceúčelové turistické chaty.
Horní Bříza 2023 - - pozvánka na příští sobotu 18.3.2023, odjíždíme osobákem v 8,08 h.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Plzeň

Description

Period

Statistics

  • 76 photos
  • 8 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Plzeň
Comments Add