Libice nad Cidlinou je obec 5 km jihovýchodně od Poděbrad. Žije zde 1231 obyvatel a její katastrální území měří 999 hektarů. Katastr obce byl osídlen již v době bronzové, což dokládají archeologické nálezy. Od konce 8. století se na území obce nacházelo slovanské blatné hradiště. Údajně se zde narodil sv.Vojtěch.
Kostel Českobratrské církve evangelické byl postavený roku 1896. Nahradil původní libický toleranční kostel, který stál od roku 1793 na zahradě dnešní fary u cesty ke slavníkovskému hradišti.
Hradišti Libice nad Cidlinou patří významné místo v českých raně středověkých dějinách. V 10. století zde vládl mocný rod Slavníkovců, roku 935 se zde narodil druhý pražský biskup a zemský patron sv. Vojtěch. Za vlády Slavníkovců byl na akropoli postaven kostel podle vzoru tzv. saské otonské architektury. Však také písemné prameny naznačují, že Slavníkovci byl příbuznými saských vévodů, pozdějších římských králů a císařů. Kromě kostela stál na akropoli i slavníkovský palác a dokonce mincovna, kde Slavníkovci razili vlastní denáry. Roku 995 za vlády Boleslava I. byl na Libici mocný a ambiciózní Slavníkovský rod vyvražděn, čímž si přemyslovská dynastie upevnila postavení na našem území. Jako přemyslovské správní centrum hradiště sloužilo i poté až do roku 1130, kdy vyhořelo.
co to asi je? - dřevokazná houba Kořenovník vrstevnatý
Zdymadlo v Poděbradech patří mezi nejkrásnější technické stavby ve středních Čechách. Jeho autorem je architekt Antonín Engel. Vodní dílo tvoří pohyblivý jez o dvou polích, železobetonová lávka, osmimetrová štěrková propusť a jednolodní vodní elektrárna. Na jižní straně se ještě nachází provozní budova s rozvodnou.
Minipivovar v Restauraci v Pivovaře navazuje v prostorách bývalého měšťanského pivovaru na dlouhou tradici poděbradského pivovarnictví. Připravuje se zde pivo pod původním názvem Poděbradský zdroj.
Mariánský nebo také morový sloup se nachází na Jiřího náměstí. Pochází z roku 1765 a jeho autorem je patrně barokní sochař Josef Bergman. Sloup je tvořen postavami čtyř světců (sv. Václava, Vojtěcha, Prokopa a Floriána) a na vrcholu je socha Matky Boží.
Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-96 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha na pískovcovém podstavci je tvořena dvanácti měděnými pláty upevněnými na ocelové kostře.
Gotický hrad, sídlo krále Jiřího z Poděbrad, založil již Přemysl Otakar II. Renesanční proměnou v lovecký zámek prošel za císaře Ferdinanda I., současnou barokní tvář získal v letech 1723–80.
Památkou na původní sloh jsou mimo jiné gotické nástěnné malby v kapli. Životu Jiřího z Poděbrad se věnuje zámecká expozice a to doslova od jeho počátků - jedna z místností je považována za královu rodnou světnici.
V muzeu se nachází expozice věnovaná osobnosti krále Jiřího z Poděbrad, jejíž součástí je i stálá výstava o sochaři Bohuslavu Schnirchovi.
jezdecká socha Jiřího z Poděbrad - Jiří z Poděbrad, vlastním jménem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad (23. dubna 1420 – 22. března 1471 Praha), byl jediným českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty. Vládl v zemích Koruny české od svého zvolení českou šlechtou roku 1458 do roku 1469, dále pak až do své smrti v roce 1471 však udržel faktickou vládu pouze v Čechách. Byl nazýván „husitským králem“ nebo též „králem dvojího lidu“. Jako umírněný podobojí usiloval o pokojné soužití kališnické většiny národa s katolickou menšinou podle basilejských kompaktát. Jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků předběhl dobu o několik století a je považován za jednoho z ideových předchůdců Charty OSN.
jezdecká socha Jiřího z Poděbrad - Jiří z Poděbrad, vlastním jménem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad (23. dubna 1420 – 22. března 1471 Praha), byl jediným českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty. Vládl v zemích Koruny české od svého zvolení českou šlechtou roku 1458 do roku 1469, dále pak až do své smrti v roce 1471 však udržel faktickou vládu pouze v Čechách. Byl nazýván „husitským králem“ nebo též „králem dvojího lidu“. Jako umírněný podobojí usiloval o pokojné soužití kališnické většiny národa s katolickou menšinou podle basilejských kompaktát. Jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků předběhl dobu o několik století a je považován za jednoho z ideových předchůdců Charty OSN.
Projekt Srdce Evropy vznikl v roce 2014 - Každé z 28 srdcí vystihuje charakter té které země EU a svědčí o tvořivosti mladých umělců. Srdce Nizozemí vypadá jako kubistický obraz znázorňující malá políčka různých rozměrů, doplněný větrnými mlýny a bicykly. Chorvatsko vystihuje mapa s ostrovy, které všichni známe – Hvar, Vis, Korčula a další. Británii nechybí známé autobusy, telefonní budky a deštníky. Francie se pyšní Eiffelovou věží a Itálii poznáte podle šikmé věže, chrámu sv. Petra, Kolosea, malého vozu Fiat a všudypřítomné modré barvě. A jak vypadá srdce České republiky? Běžte se podívat. Prozradíme, že má pouze jeden hlavní symbol – „véčko“ vytvořené prsty ruky jako symbol přísahy.
Lázně Poděbrady jsou již více než sto let navštěvovanou destinací s mnoha možnostmi. Příjemné prostředí, poklidná atmosféra kolonády obklopená zelení parku, klidný břeh řeky Labe, stylové kavárny, prestižní kulturní či sportovní události jsou základem pro oblíbenost tohoto lázeňského města.
Lázně Poděbrady, se specializují na léčbu kardiovaskulárních chorob, poruch látkové výměny (cukrovky) či nemocí pohybového aparátu u dětí i dospělých. Kromě léčebných pobytů nabízí svým klientům i řadu preventivních, relaxačních či wellness programů. Mezi oblíbené pobyty patří především wellness víkendové pobyty, pobyty pro ženy nebo pobyty pro seniory. Masáže, koupele, zábaly, bazén, sauny, vířivka a mnohé další doslova potěší tělo a duši.
Libeňského kolonáda, pramen Boček - Původní prosklená kolonáda profesora Libeňského byla postavena v roce 1938 podle návrhů architekta Vojtěcha Kerharta. Tzv. Nová kolonáda je zbudována nad pramenem profesora Libenského, který je dodnes aktivní. Stavba navazuje na sloupovou promenádu.
V lázeňském parku  jsou unikátní květinové hodiny. Hodiny pocházejí z roku 1937 a byly inspirovány podobnými v Žitavě. Během své existence se příliš neměnily, k zásadní přestavbě došlo, až v roce 2006 kdy byla změněna grafická úprava a stroj hodin byl nahrazen novým.
Nedaleko kolonády profesora Libenského se nachází bazén, který nahradil při rekonstrukci v roce 2004 ten starý původní. Nový bazén má osvětlení a programovatelné efekty vodotrysků.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Poděbrady

Description

Period

Statistics

  • 100 photos
  • 6 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Zima nám pomalu končí, stejně jako jarní prázdniny školákům. Dejte sbohem zimě a vytvořte si fotoknihu nebo jiný fotoprodukt jako vzpomínku na proběhlé zážitky. 15% sleva platí na všechny dárky z fotek po zadání kódu: Jarnaky.
S kódem: Jarnaky Akce platí do 23. 3. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Poděbrady
Comments Add