jázdárna Pražského hradu - Barokní budova byla postavena v 90. letech 17. století stavitelem Jakubem Antonínem Canevallem podle plánu architekta Jeana Baptiste Matheye. Sloužila pro jezdecký výcvik a jezdecké zábavy šlechty v podobě turnajů, klání v jízdě na koních apod. Těmito činnostmi je také inspirovaná štuková výzdoba průčelí jízdárny. V letech 1948-49 byl prostor jízdárny adaptován pro potřeby výstavní síně a galerie, kterým slouží dodnes. Autorem návrhu byl architekt Pavel Janák. Současně byla letní jízdárna zastavěna garážemi. Na jejich střeše pak vznikla zahrada, ze které se vám naskytne neobvyklý pohled na katedrálu sv. Víta nebo severní část opevnění Pražského hradu.
Pražský hrad - Hradčany - Největší hradní areál na světě slouží již od 9. století jako sídlo českých knížat, králů a prezidentů. Areál tvoří rozsáhlý komplex paláců a církevních staveb řady architektonických slohů. Dominantou je gotický chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha, starý královský palác s Vladislavským sálem, románská bazilika sv. Jiří, Rožmberský palác nebo Zlatá ulička s věží Daliborkou. Za návštěvu také stojí dokonale upravené okolní zahrady s úchvatnými výhledy na Prahu.
Katedrála sv. Víta, sv. Vojtěcha a sv. Václava - Nejvýznamnější český katolický kostel a dominanta Pražského hradu. Výstavba trojlodní gotické katedrály byla započata r. 1344. Objekt byl slavnostně dokončen r. 1929.
Starý královský palác- Valdštejnský sál - Původně dřevěné sídlo českých knížat a králů vzniklo na přelomu 9. a 10. století. Ve 12. století nechal kníže Soběslav vybudovat kamenný palác v románském slohu. V 1. polovině 14. století stavbu rozšířil Karel IV. a vznikl tak gotický palác s klenutým reprezentačním prostorem a pásem arkád. Jeho syn Václav IV. nechal postavit dvě kolmá křídla a upravit kapli Všech svatých. Poslední větší stavební úpravy provedl král Vladislav Jagellonský, přičemž vznikl i známý Vladislavský sál. Architektem byl Benedikt Ried (Rejt).
Nástupem Habsburků na trůn byly prostory využívány pro korunovační slavnosti a sněmy. V současnosti k předávání vyznamenání k 28.říjnu
bazilika sv. Jiří - Klášter společně s bazilikou sv. Jiří představuje nejstarší dochovanou církevní stavbu Pražského hradu. Románská bazilika vznikla již před rokem 920 z iniciativy knížete Vratislava I. V roce 976 založila sestra knížete Boleslava II., Mlada, první ženský benediktinský klášter v Čechách. Současná podoba kláštera je výsledkem rozsáhlých oprav za abatyše Berty, které bylo nutné provést v letech 1145-51 po obléhání Pražského hradu v roce 1142. Vznikly dnes typické dvě vysoké bílé věže kláštera a budova konventu.
vstup do věže Daliborka - Věž Daliborku nechal vystavět na konci 15. století Vladislav Jagellonský. Válcová věž byla součástí opevnění Pražského hradu a sloužila rovněž jako žalář. Jméno a věhlas získala díky vězni Daliboru z Kozojed. Lidové pověsti o Daliborovi zaznamenal Alois Jirásek ve Starých pověstech českých a Bedřich Smetana v opeře Dalibor. V současnosti je Daliborka součástí prohlídkového okruhu Pražského hradu a je v ní umístěna expozice útrpného práva.
výhledy z hradu - Letohrádek královny Anny- Bevedér, Renesanční stavbu nechal vystavět Ferdinand I. pro svoji manželku Annu Jagellonskou v letech 1538-65 jako součást královské zahrady. Představuje ukázku slohově nejčistší vlašské renesanční stavby mimo italské území. Na stavbě letohrádku se vystřídala řada osobností. Vyznačuje se arkádovým ochozem, překrásnou reliéfní výzdobou od italských kameníků v čele s Paolem della Stellou, nástavbou a zastřešením ve tvaru obráceného lodního kýlu od německých stavitelů Hanse Tirola a Bonifáce Wohlmuta nebo zdmi zdobenými 114 reliéfy s mytologickými výjevy.Letohrádek sloužil k relaxaci i dvorské zábavě. Císař Rudolf II. si v prvním patře nechal zřídit astronomickou pozorovatelnu.
Prašná brána je pozdně gotická stavba na rozhraní ulice Na Příkopě a náměstí Republiky vedle Obecního domu naproti domu U Hybernů. Jedná se o jeden ze symbolů Prahy. V bráně začíná Celetná ulice, která zde tvoří první část Královské cesty, která vede odtud až na Pražský hrad. Brána vznikla roku 1475 k reprezentačním účelům a nahradila Bránu svatého Ambrože, dostavena byla ale až na konci 19. století, v pseudogotickém puristickém stylu.
Jindřišská věž - Gotická věž původně sloužila jako zvonice kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Se svojí výškou 65,7 metrů je nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.
Věž byla postavena v letech 1472-76, k neogotické přestavbě podle návrhu architekta Josefa Mockera došlo v letech 1876-79. V současnosti je ve věži restaurace s vyhlídkou a zvonkohrou. Pro nás prodejna turistických vizitek
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

Vánoční Praha

Description

Period

Statistics

  • 102 photos
  • 9 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Nasněžila vám 20% SLEVA. Sněhu zatím moc není, tak si aspoň užijte slevu 20 % na všechny dárky z vašich fotek. Platí po zadání kódu: Zima2023 v objednávce.
S kódem: Zima2023 Akce platí do 5. 2. 2023
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Vánoční Praha
Comments Add