Výprava Lopata-Kozel
Pěkný chodníkem jsme do šli do obce - Období oblíbenosti Kornatic, ze tří stran sevřených lesy a kopci, se táhne již od třicátých let našeho století. Tehdy začaly vznikat chatové osady v dlouhém pásu kolem Kornatického potoka od Mešna až po jeho soutok s Úslavou. Mnohé městské rodiny také dojížděly na tzv. letní byt do rodin místních obyvatel. V posledních letech obyvatel přibývá a dnes má trvalé bydliště v Kornaticích 186 obyvatel a v katastru Kornatic je 65 trvale obydlených domů, 24 rekreačních chalup a 73 chat.
náves s kapličkou a památníkem - Kornatice samotné nenabízí žádné památné stavby kromě kapličky, jejíž stáří se dosud nepodařilo určit, avšak jednoznačně je to nejstarší stavba vesnice která je spolu s pomníkem padlých obyvatel v I.světové válce obklopena stoletými lipami.
cestou potkáme několik info tabulí naučné stezky - Naučnou stezku F. X. France zřídil v roce 1995 Klub Augusta Sedláčka spolu s tehdejším Okresním úřadem Plzeň jih. V dubnu roku 2013 byla trasa NS podstatně rozšířena a původní uzavřený procházkový okruh s výchozím a konečným bodem pod hradem Lopatou byl změněn na trasu s cílem v Kornaticích. Trasa naučné stezky F X. France prochází oblastí, jíž můžeme považovat za dokonale dochovanou ukázku kulturní krajiny středověku v Čechách.
Hrad Lopata byl podle nejnovějších výzkumů postaven pravděpodobně někdy ve 40. letech 14.století a jeho stavebníky byli nejspíš páni z Litic, kteří měli v okolí drobná zboží. K roku 1350 víme o části Nezvěstic a Žákavy, patřící královskému podkomořímu Rausovi z Litic. Jméno hradu postaveného na buližníkovém suku vzniklo pravděpodobně podle tvaru hradní skály a poprvé se v pramenech ozývá roku 1377, kdy se Rausův syn Heřman píše "seděním na Lopatě". Roku 1379 patřily k lopatskému panství Heřmana z Litic části vsí Šťáhlav, Šťáhlavic, Nezvěstic, Horního a Dolního Nastajova (Neslívy) a Nezbavětice.
Král Václav IV daroval hrad Lopatu roku 1401 Maršíkovi z Hrádku, za pomoc, kterou mu poskytl jako purkrabí Domažlic. Tehdy bránil v postupu Ruprechtu Falckému do Čech, který následoval po zbavení Václava IV. německého trůnu. Ten žil ještě roku 1424 a se svými syny Janem a Habartem, bojoval v řadách katolických pánů plzeňského kraje proti husitům. Po smrti otce Maršíka byl pánem na Lopatě starší ze synů Jan, který však brzy zemřel. Vládu nad hradem a panstvím po něm převzal bratr Habart, zvaný Lopata z Hrádku. Habart nejen že dál bojoval proti kališníkům, ale s pomocníky loupil a plenil v širokém okolí hradu.
Proto husitští vůdci Přibík z Klenové, Jan Zmrzlík ze Svojšína, Svojše ze Zahrádky, Jan Řitka z Bezdězic, lidé pana Menharta z Hradce a ozbrojenci z husitských měst Horažďovic, Sušice, Klatov a Domažlic přitáhli 27.října 1432 k Lopatě a začali hrad dobývat za pomoci dělostřelby. Pevný hrad byl ale úspěšně hájen a proto se husité rozhodli posádku vyležet. Obléhání se protáhlo až do února 1433, kdy strádající obránci sami hrad v noci zapálili a pokusili se probít z obklíčení. Téměř 40 jich však bylo pochytáno, ovšem Habartovi z Hrádku se podařilo uniknout a zmizet.
F. X. Franc se narodil 3.12.1838 v Hostivici u Prahy. V pěti letech osiřel a byl vychován u příbuzných. Do 12 let, kdy školní vzdělání dokončil, navštěvoval jen českou vesnickou školu. Pak se učil zahradníkem. V roce 1856 byl pomocníkem v botanické zahradě v Praze-Smíchově. Poté pracoval jako zahradník na několika zámcích v Čechách a ve Vídni. V roce 1871 byl přijat hrabětem Arnoštem Karlem z Valdštejna, jako umělecký zahradník na zámek Kozel. V této době vypracoval plány na přeměnu zahrady a zámeckého parku. Nechal zde zasadit na 6000 stromů, vytvořil vodní kaskády a ve sklenících pěstoval cizokrajné rostliny. Vedle toho se zabýval včelařstvím, působil jako hudebník (hrál na mnoho nástrojů). Byl také zdatný kreslíř, řezbář, zeměměřič a fotograf.
CENTRUM HÁJEK vznikl jako sociální a zdravotnický komplex určený pro péči a léčbu dětí s různými druhy a stupni postižení.

V současné době CENTRUM HÁJEK poskytuje služby sociálního charakteru v podobě stacionáře pro handicapované děti od jednoho roku do 15 let. Tuto službu aktuálně využívá deset dětí denně.
V parku u zámku Kozel se nachází skála Švejcary, od které je pěkný vyhled do údolí řeky Úslavy.
Přidat fotku
zámek - Pozdně renesanční zámek byl postaven na počátku 17. století Karlem Kokořovcem, později byl barokně upraven. V současné době je objekt v soukromém vlastnictví.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Výprava Lopata-Kozel

Popis

Úterní výprava KČT Nepomuk 19.5.2020 nás zavedla na hrad Lopata a zámek Kozel. Vlakem jsme dojeli do Kornatic a odtud pěšky, krásnou lesní cestou až do Šťáhlav na zpáteční vlak.

Období

květen 2020

Statistiky

 • 88 fotek
 • - zobrazení
 • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Výprava Lopata-Kozel
Komentáře Přidat